اجازه اقامت در سوئیس

اجازه اقامت در سوئیس

 

اقامت سوئیس

راهنمای انواع اجازه اقامت در سوئیس و انواع آن

قوانین ورود و زندگی در سوئیس بر اساس ملیت شما تغییر می کند.

اما یکی از مواردی که برای همه ، صرف نظر از ملیت صدق می کند ، این است که برای اقامت بیشتر از سه ماه به مجوز اقامت سوئیس نیاز دارید.

با این حال ، حتی اجازه اقامت برای سوئیس قوانین و شرایط متفاوتی برای شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA و غیر اتحادیه اروپا/EFTA دارد.
مجوز اقامت سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA و غیر اتحادیه اروپا/EFTA

یکی از اولین مواردی که هنگام صدور اجازه اقامت سوئیس مورد توجه قرار می گیرد ، ملیت متقاضی است.

سوئیس محدودیت های شدیدی را در مورد تعداد شهروندان غیر اتحادیه اروپا/EFTA وضع کرده است که به طور سالانه به آنها اجازه اقامت می دهند.

هیچ محدودیتی برای شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA وجود ندارد ، به استثنای کشورهای جدیدتر اتحادیه اروپا ، بلغارستان ، کرواسی و رومانی.

در مورد مهاجرت به سوئیس به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا/EFTA یا غیر اتحادیه اروپا/EFTA در اینجا بیشتر بدانید.

چگونه می توان برای مجوز اقامت سوئیس اقدام کرد؟

اگر می خواهید بیش از سه ماه در سوئیس بمانید ، باید برای اجازه اقامت سوئیس اقدام کنید ، خواه از اتحادیه اروپا/EFTA باشید یا نه.

شما باید ظرف 14 روز پس از ورود به سوئیس برای اجازه اقامت اقدام کنید. ابتدا باید در دفتر ثبت اقامت محلی خود ثبت نام کنید و سپس برای دریافت اجازه اقامت خود از اداره مهاجرت کانتون که می خواهید در آن زندگی کنید ، هماهنگ کنید.

سوئیس جمهوری فدرال متشکل از 26 کانتون است که اختیار تصمیم گیری برای استقبال از مهاجران را برای خود محفوظ می دارد.

26 کانتون سوئیس هر کدام دارای دفاتر مهاجرت کانتون های مخصوص خود هستند که وظیفه صدور مجوز اقامت را بر عهده دارند و دفاتر کار کانتون که مجوز کار را صادر می کنند.

شما باید برای مجوز اقامت از اداره مهاجرت کانتونهای کانتون که می خواهید در آن زندگی کنید ، درخواست کنید. ممکن است شرایط مختلف کانتونها متفاوت و خاص باشد. هنگامی که می خواهید برای اجازه اقامت سوئیس اقدام کنید ، آنها اولین نقطه تماس و اطلاعات هستند.

آدرس ها ، صفحات وب و اطلاعات مربوط به هر دفتر مهاجرت کانتون را در اینجا می توانید پیدا کنید.

 

اجازه اقامت در سوئیس

انواع مجوز اقامت سوئیس چیست؟

رایج ترین انواع مجوزهای اقامت سوئیس عبارتند از:
مجوز L برای اقامت کوتاه مدت

این مجوز حداکثر تا یک سال اعتبار دارد و حداکثر تا 24 ماه قابل تمدید است. افرادی که برای کار در یک شغل یا شرکت خاص به سوئیس نقل مکان می کنند ، این مجوز را دریافت می کنند. در صورت تغییر شغل ، ممکن است مجوز جدیدی دریافت نکنید.
مجوز B برای اقامت اولیه یا موقت

برای اتباع اتحادیه اروپا/EFTA ، این مجوز به مدت پنج سال ، در حالی که برای اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA ، به مدت یک سال صادر می شود. اما در صورت نیاز می توان آن را تمدید کرد.

اگر می خواهید برای کار یا تحصیل در سوئیس حرکت کنید ، مجوز B دریافت خواهید کرد. به این ترتیب ، شما باید یک قرارداد کاری معتبر برای حداقل 1 سال داشته باشید یا در یک موسسه آموزشی سوئیس ثبت نام کنید.

گاهی اوقات ، مجوز سوئیس B می تواند محدودیت هایی مانند مجبور شدن به کار در یک شغل خاص یا زندگی فقط در کانتون که به شما مجوز داده است ، داشته باشد.
مجوز C برای اقامت دائم

فقط مهاجران غیر اتحادیه اروپا/EFTA که به مدت 10 سال در سوئیس زندگی کرده اند می توانند برای مجوز C درخواست دهند و اقامت دائم داشته باشند.

برای اتباع اتحادیه اروپا/EFTA و شهروندان ایالات متحده و کانادا ، مدت زمان اقامت در سوئیس قبل از درخواست مجوز C پنج سال است.

اجازه سوئیس C به شما این امکان را می دهد تا هر زمان که می خواهید شغل خود را تغییر دهید ، برای هر کارفرمایی کار کنید و در سوئیس در جایی که می خواهید زندگی کنید.

مجوز G برای رفت و آمد برون مرزی

 

این نوع اجازه اقامت سوئیس برای کارگرانی صادر می شود که در کشور دیگری زندگی می کنند ، اما در سوئیس کار می کنند. این نوع کارگران معمولاً روزانه یا هفتگی رفت و آمد می کنند. مجوز G مستلزم این است که آنها حداقل هفته ای یک بار به کشور خود بازگردند و به دارنده آن حقوق یکسانی نمی دهد.

مجوز می تواند هر سال تمدید شود و برای مدت قرارداد کار معتبر است. با این حال ، نمی تواند بیش از پنج سال باشد.
اجازه Ci

مجوز Ci برای همسران سازمان های بین دولتی یا کارگران سفارت خارجی و فرزندان آنها (تا 25 سال) صادر می شود.

دارنده مجوز Ci Ci سوئیس تا زمانی که اعضای خانواده آنها در آنجا تعیین شده باشند می توانند در سوئیس کار کنند.
مجوز F برای خارجیانی که به طور موقت پذیرفته شده اند

مجوز اقامت سوئیس F سوئیس برای خارجیانی صادر می شود که به آنها دستور داده شده است سوئیس را ترک کرده و به کشور خود بازگردند ، اما نمی توانند آنجا را ترک کنند ، زیرا ممکن است در معرض خطر قرار گیرند ، دستور خروج ناقض قوانین بین المللی و یا دلایل فنی دیگر است.

بنابراین ، آنها ممکن است به طور موقت به مدت دوازده ماه در سوئیس پذیرفته شوند. در صورت لزوم ، منطقه اقامت آنها می تواند پذیرش را برای دوازده ماه دیگر تمدید کند.

دفاتر مهاجرت کانتون همچنین ممکن است تصمیم بگیرند که به خارجی پذیرفته شده موقت اجازه کار برای اشتغال زایی (به آنها این امکان را می دهد که بدنبال کار) بدهند.

اجازه اقامت در سوئیس

مجوز اقامت سوئیس N برای پناهجویان

مجوز N سوئیس برای خارجیانی صادر می شود که درخواست پناهندگی آنها در سوئیس در حال بررسی است.

همانطور که درخواست پناهندگی آنها در حال بررسی است ، پناهجو اساساً از حقوق یکسان برخوردار است. در برخی موارد ، حتی ممکن است به آنها اجازه کار برای اشتغال زایی داده شود.
مجوز S برای افرادی که نیاز به حفاظت دارند

دارنده مجوز سوئیس S می تواند به طور موقت در سوئیس بماند اما اجازه خروج از کشور و بازگشت را ندارد. آنها همچنین از حقوق اقامت برخوردار نیستند.

اگر دارنده مجوز S می خواهد شغل پیدا کند یا شغل خود را تغییر دهد ، باید مجوز پیش بینی را بخواهد. آنها همچنین باید کپی مجوز S خود را به هر کارفرمای جدید بالقوه نشان دهند.

آیا می توانم اجازه اقامت سوئیس را تمدید کنم؟

بله ، اجازه اقامت سوئیس شما ممکن است واجد شرایط تمدید باشد. این مقامات صالح هستند که تصمیم می گیرند اجازه اقامت را تمدید کنند یا خیر.

برای درخواست تمدید ، باید درخواست را حداکثر دو هفته قبل از انقضاء آن در محل اقامت خود ارسال کنید! اولین موردی که می توانید برای تمدید مجوز اقامت سوئیس درخواست دهید سه ماه است.

شما باید مجوز اقامت سوئیس فعلی خود را همراه با یک گذرنامه/سند مسافرتی معتبر و نامه ای که به شما اطلاع می دهد مجوز شما در حال اتمام است به همراه داشته باشید.

اگر اجازه اقامت سوئیس من در خارج از کشور گم شود ، چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگر مجوز اقامت سوئیس شما در خارج از کشور گم شده یا به سرقت رفته است ، می توانید برای ویزای بازگشت سوئیس اقدام کنید.

راهنمای انواع اجازه اقامت در سوئیس

 

فهرست