راهنمای جامع مهاجرت به هلند

راهنمای جامع مهاجرت به هلند

 

اقامت هلند و شرایط قانونی برای مهاجرت به هلند بستگی به ویزای مورد نظر شما دارد. این ممکن است اثبات درآمد کافی یا تأیید رسمی دولت از کارفرمای بالقوه شما باشد.

به طور کلی ، تعدادی از مراحل لازم برای حرکت در اینجا متفاوت خواهد بود ، با این حال ، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا/EEA یا سوئیس ، انتقال را آسان تر می کند.

نیاز به مهاجرت به خارج از کشور دارید؟

سازماندهی یک جابجایی بین المللی کاری نیست که شما باید به تنهایی انجام دهید. ما به عنوان مهاجران ، نیازهای شما را درک می کنیم و خدمات ضروری را ارائه می دهیم که به شما کمک می کند به راحتی در خارج از کشور حرکت کرده و زندگی کنید.

همین امروز با ما تماس بگیرید تا حرکت خود را آغاز کرده و آماده سازی را با چک لیست نقل مکان رایگان ما آغاز کنید.

آیا در مورد نحوه مهاجرت به هلند فکر می کنید؟ خبر خوب این است که جابجایی وسایل خود به آنجا نباید خیلی سخت باشد.

این کشور مالیات بر وسایل شخصی اعمال نمی کند. با این حال ، پیدا کردن محل قرار دادن آن وسایل ، یعنی محل اقامت می تواند یک کار واقعاً دشوار باشد.

و در حالی که هزینه زندگی بالا است ، استاندارد بالای زندگی این هزینه را جبران می کند.

به طور کلی ، نحوه مهاجرت به هلند بستگی به این دارد که از کجا هستید و چه کاری انجام می دهید.

پس چرا به مهاجرت به هلند فکر می کنید؟

خوب ، هنوز مزایای زیادی برای جابجایی در آنجا وجود دارد. هلند دارای صحنه کارآفرینی پررونق و سیستم آموزشی عالی است.

هلندی ها همچنین از تعادل کار و زندگی خوب و امنیت اجتماعی با کیفیت خوب برخوردارند. بنابراین ، اگر آب و هوای خاکستری شما را نمی ترساند ، شما واقعاً عاشق سیب زمینی پوره شده هستید و از صداقت که بی ادبی را محدود می کند قدردانی می کنید ، مهاجرت به مناطق پست باید ماجراجویی جدید شما باشد.

راهنمای جامع مهاجرت به هلند

این که آیا برای اولین بار به خارج مهاجرت می کنید یا قبلاً چندین بار نقل مکان کرده اید ، این روند سوالات زیادی را ایجاد می کند. راهنمای جامع مهاجرت به هلند ما برای مهاجرت به هلند ، شک و تردید شما را در طول مسیر برطرف می کند ، از آماده سازی های اولیه گرفته تا نحوه مذاکره در مورد بسته جابجایی ، ما به شما کمک می کنیم بروید! تهیه شده با پاسخ های کلیدی

 

راهنمای جامع مهاجرت به هلند

روند مهاجرت به هلند

راهنمای انواع ویزا و الزامات مجوز اقامت هلند کار راهنمای جامع مهاجرت به هلند

انواع ویزا یا اجازه اقامت هلند (موقت یا دائم) که برای هلند نیاز دارید بستگی به این دارد که آیا شما شهروند اتحادیه اروپا هستید یا خیر.

این بخش به الزامات مختلف برای هر نوع کارگر می پردازد که بر اساس هدف اقامت هلند شما است. به عنوان مثال ، مهاجران واجد شرایط برای کارگران بسیار ماهر نیازی به اجازه کار اضافی ندارند.

کارآفرینان خود اشتغالی همچنین می توانند با مستندات اضافی مورد نیاز برای اخذ ویزای هلند آشنا شوند.

نیاز به مهاجرت به خارج از کشور دارید؟ سازماندهی یک جابجایی بین المللی کاری نیست که شما باید به تنهایی انجام دهید. ما به عنوان مهاجران ، نیازهای شما را درک می کنیم و خدمات ضروری را ارائه می دهیم که به شما کمک می کند به راحتی در خارج از کشور حرکت کرده و زندگی کنید.

همین امروز با ما تماس بگیرید تا حرکت خود را آغاز کرده و آماده سازی را با چک لیست نقل مکان رایگان ما آغاز کنید.

شهروندان ایالات متحده ، استرالیا ، کره جنوبی و چند کشور خوش شانس می توانند کمی راحت تر نفس بکشند ، زیرا برای مهاجرت نیازی به درخواست ویزای هلند ندارند. با این حال ، آنها نیاز به اخذ مجوز اقامت دارند ، که می توانند پس از اقامت در کشور آن را دریافت کنند.

یکی دیگر از جنبه های این بخش هزینه ها و هزینه های ویزای هلند است.

باز هم ، مجموع پرداختی بستگی به هدف اقامت شما دارد. معمولاً هزینه ها زیاد نیست. با این حال ، اگر ویزای خود اشتغالی را انتخاب کنید ، باید بیش از 1300 یورو (1500 دلار آمریکا) برای درخواست خود بپردازید.

در این صفحه:

مجوزهای کاری و روادیدهای مبتنی بر اشتغال

ویزای مشاغل آزاد

مجوز اقامت هلند: موقت و دائم

مجوزهای کاری و روادیدهای مبتنی بر اشتغال

نوع مجوز کار و ویزای اشتغال مورد نیاز برای زندگی و کار در هلند بستگی به کشوری دارد که از آن هستید. با این حال ، مگر اینکه سرمایه گذار یا کارآفرین باشید ، نیازی به درخواست مجوز کار یا ویزای کار ندارید. فرایند درخواست به عهده کارفرمایی است که به عنوان میزبان شما در کشور عمل می کند.

به چه مدارکی نیاز دارید؟

هنگام مهاجرت به کار در هلند ، ممکن است به سه سند نیاز داشته باشید. آن ها هستند:

مجوز کار.
اجازه اقامت هلند
ویزای اقامت هلند طولانی مدت (Machtiging tot Voorlopig Verblijf یا MVV).

بسته به مهارت و محل اقامت شما ممکن است به همه یا ترکیبی از این موارد نیاز داشته باشید. همه برنامه ها توسط سرویس مهاجرت و تابعیت (IND) پردازش می شوند. مدارک لازم باید به زبان انگلیسی ، هلندی ، آلمانی یا فرانسوی ارائه شده و قانونی باشد. از آنجا که این روند می تواند پیچیده و گیج کننده باشد ، بهترین روش این است که به کمک متخصصان با تخصص محلی تکیه کنید.

توجه داشته باشید که اگر دارای اتحادیه اروپا/EEA یا تبعه سوئیس هستید ، نیازی به هیچ یک از این اسناد ندارید. گذرنامه یا کارت شناسایی مدرک کافی است که به شما اجازه می دهد در هلند زندگی و کار کنید.

واجد شرایط بودن مجوز کار هلند

در بیشتر موارد ، هنگامی که برای کار به هلند نقل مکان می کنید ، به مجوز کار احتیاج دارید (گاهی اوقات TWV نامیده می شود). تنها استثنا این است که برای ویزای مهاجرتی با مهارت بالا درخواست می کنید. در این حالت ، نیازی به مجوز کار اضافی ندارید.
فرم درخواست مجوز کار هلند

فرم درخواست مجوز کار هلند توسط کارفرمای شما تکمیل و ارسال می شود. آنها به شما خواهند گفت که برای ارائه چه مدارکی نیاز دارید.

آیا به مجوز اقامت هلند نیاز دارید؟

همه اتباعی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا/EEA یا سوئیس نیستند برای اقامت در هلند به مجوز اقامت هلند نیاز دارند. اینکه چگونه و چه زمانی باید برای ویزا اقدام کنید بستگی به این دارد که به ویزای اقامت هلند طولانی مدت نیاز دارید یا خیر.

در بیشتر موارد شما به مجوز کار و اقامت احتیاج دارید. می توانید یک درخواست مشترک برای هر دو ، به نام GVVA یا مجوز واحد ارسال کنید. لطفاً توجه داشته باشید که مگر اینکه خود اشتغالی هستید ، این کارفرمای شما است که از مجوز اقامت شما مراقبت می کند.

آیا به ویزای اقامت هلند طولانی مدت برای هلند نیاز دارید؟

ویزای اقامت هلند طولانی مدت هلند ، که به عنوان مجوز اقامت هلند موقت یا MVV نیز شناخته می شود ، فقط برای اتباع برخی از کشورها ضروری است.
درخواست ویزای اقامت هلند طولانی مدت

دو روش برای درخواست MVV در هلند وجود دارد: انجام خود در سفارت یا کنسولگری یا درخواست میزبان از طرف شما. هدف از اقامت شما تعیین کننده رویکردی است که هنگام درخواست باید در پیش بگیرید.

اگر دلیل اقامت هلند شما این است: میزبان شما (کارفرما ، دانشگاه ، عضو خانواده و غیره) باید فرم درخواست ویزای شما را برای هلند ارسال کند:

کار کنید.

مطالعات.

ازدواج با یک تبعه هلندی

اتحاد مجدد خانواده

اگر دلیل اقامت هلند شما به شرح زیر است ، باید خودتان برای MVV اقدام کنید.

به دنبال اشتغال به عنوان یک مهاجر با مهارت بالا (سال جهت گیری).

کارآفرینی مستقل

استارت آپ.

سرمایه گذاری ها

هنگامی که برای ویزای اقامت هلند طولانی درخواست می کنید ، به طور خودکار همزمان برای مجوز اقامت نیز درخواست می کنید. درخواست مجوز کار هنوز جدا است.

برای دریافت ویزای اقامت هلند طولانی مدت در هلند ، ممکن است لازم باشد در آزمون ادغام مدنی شرکت کنید. این دانش شما از جامعه هلندی و همچنین مهارت های زبان هلندی شما (صحبت و خواندن) را آزمایش می کند. هزینه شرکت در آزمون 150 یورو (175 دلار آمریکا) است.

شرایط اخذ ویزای کار در هلند

شرایط ویزای کار هلند بستگی به نوع مشاغل شما دارد. شما ممکن است یک انتقال گیرنده درون شرکتی ، یک مهاجر با مهارت بالا یا دارنده کارت آبی اروپایی باشید. با این حال ، برخی از شرایط کلی وجود دارد که برای درخواست باید رعایت کنید. اینها هستند:

داشتن گذرنامه معتبر یا سند مسافرتی دیگر.

بیان اینکه شما دارای سابقه کیفری واضح هستید و اطلاعاتی که در برنامه ارائه می دهید درست است.

به محض ورود ، آزمایش پزشکی سل را انجام دهید.

الزامات اضافی معمولاً شامل درآمد کافی برای آن نوع ویزا و شناخته شدن کارفرمای شما توسط دولت هلند است.

هزینه ویزای کار هلند

هزینه درخواست ویزای شما بستگی به نوع ویزایی دارد که برای آن درخواست می کنید. معمولاً هزینه های ویزای کار از 300 یورو (330 دلار آمریکا) تجاوز نمی کند.
ویزای تجاری هلند

در صورت داشتن ویزای کوتاه مدت (نوع-c) برای ورود به این کشور برای تجارت ، می توانید تا 90 روز در تجارت در هلند اقامت داشته باشید. در صورتی که تبعه اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید ، از سوییس ، شهروند یک کشور منطقه شنگن هستید ، یا اگر مجوز اقامت/ویزای اقامت طولانی مدت صادر شده توسط شما را دارد ، نیازی به ویزای اقامت کوتاه مدت برای ورود به هلند ندارید. یکی دیگر از کشورهای حوزه شنگن

راهنمای جامع مهاجرت به هلند

مدارک مورد نیاز شما

یک دعوت نامه از شرکت هلندی که از آن دیدن خواهید کرد ، آدرس آنها و تاریخهای بازدید شما ذکر شده است.

نامه ای از کارفرمای شما در مورد سفر کاری شما.

اثبات روابط تجاری قبلی بین دو شرکت ، اگر این اتفاق افتاده باشد.

نسخه های اصلی و تأیید شده اسناد تجاری ، مانند یادداشت و اساسنامه ، اسناد مالکیت/مشارکت و غیره.

صورت حساب بانک تجاری مربوط به 6 ماه گذشته.

همچنین باید ثابت کنید که هزینه کافی برای پوشش اقامت خود (حداقل 55 یورو (65 دلار آمریکا) در روز) را دارید. کارفرمای شما یا شرکتی که از آن دیدن می کنید باید در نامه یا دعوت نامه خود بنویسد که چقدر از هزینه های شما تحت پوشش است.

ویزای خانوادگی هلند

دارندگان ویزای اقامت هلند طولانی مدت هلند می توانند همسر یا شریک طولانی مدت خود و کودکان زیر 18 سال را با خود همراه کنند. دارنده ویزا باید برای ویزای اعضای خانواده خود برای اقوام خود در هلند اقدام کند.

برنامه را می توان به صورت آنلاین ارسال کرد (فقط به زبان هلندی موجود است) یا شخصاً پر شده است. هزینه ویزای همسر 174 یورو (200 دلار آمریکا) است در حالی که ویزای کودک 58 یورو (67 دلار آمریکا) هزینه دارد. شما می توانید درخواست ویزای خانوادگی خود را با کمک متخصصان هماهنگ کنید.

اگر یک عضو خانواده دارید که دارای اتحادیه اروپا/EEA یا سوئیس است و به طور قانونی در هلند اقامت دارد ، پذیرش در این کشور برای شما راحت تر خواهد بود.

ثبت نام در شهرداری

توجه داشته باشید که باید پنج روز پس از ورود به هلند در دفتر شهر محلی وقت بگیرید. در آنجا شماره خدمات شهروندان هلندی خود را دریافت خواهید کرد. با تیم متخصصان محلی ما تماس بگیرید که می توانند به شما کمک کنند تا با خیال راحت پس از ورود شما و خانواده خود به این کشور مستقر شوید.
اسناد خود را بصورت آنلاین با DigiD مدیریت کنید

برخی از خدمات دولتی به صورت آنلاین با حساب DigiD در دسترس هستند. این برنامه دولتی به شما امکان می دهد هویت خود را بصورت آنلاین بدون نیاز به ارائه هر نوع سند مسافرتی مانند گذرنامه یا کارت شناسایی خود ثابت کنید. فقط می توانید بصورت آنلاین در آن ثبت نام کنید. برای تکمیل درخواست یک شماره تلفن همراه هلندی و شماره خدمات شهروندی هلندی لازم است.

ویزای مشاغل آزاد

به طور کلی ، هلند برای کارآفرینان کشوری بسیار استقبال کننده است. علاوه بر ویزای خود اشتغالی اختصاصی ، این کشور برنامه خاصی را برای افرادی که مایل به راه اندازی استارت آپ در هلند هستند اجرا می کند.

اطلاعات زیر فقط مربوط به اتباع کشورهای ثالث است ، زیرا اتباع اتحادیه اروپا/EEA و سوئیس برای مشاغل آزاد در هلند نیازی به ویزای خود اشتغالی ندارند.
ویزای خود اشتغالی هلند: شرایط

یکی از الزامات اصلی این است که فعالیت تجاری شما باید به اهداف اساسی برای اقتصاد هلند خدمت کند. محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید باید نوآورانه باشند. ارزش کسب و کار شما توسط آژانس تصدی هلند ارزیابی می شود. آنها بر اساس ایده شما به ایده شما امتیاز می دهند:

تجربه (تحصیلات ، کارآفرینی و تجربه کار و غیره).
طرح کسب و کار (تامین مالی ، تجزیه و تحلیل بازار ، محصول یا خدمات ، قیمت و سازمان).
سود کسب و کار برای هلند (نوآوری ، ایجاد موقعیت های شغلی و سرمایه گذاری).

شما از 300 امتیاز مشخص شده اید. برای تأیید ایده خود ، شما باید حداقل 30 واحد از هر بخش (در مجموع 90) دریافت کنید. توجه داشته باشید که اگر تبعه ترکیه هستید یا دارای اقامت هلند طولانی مدت EC هستید (در راهنما بیشتر توضیح داده شده است) ، سیستم نمره دهی در مورد شما صدق نمی کند.

 

سایر شرایط برای ویزای خود اشتغالی عبارتند از:

شما باید شرایط لازم برای انجام حرفه خود را داشته باشید ، مانند داشتن مجوز مناسب.
برنامه تجاری شما باید نشان دهد که درآمد کافی برای حفظ سبک زندگی خود را کسب خواهید کرد.
شما باید در دفتر تجارت اتاق بازرگانی ثبت نام کنید.

فریلنسرها همچنین باید حداقل یک کمیسیون در هلند داشته باشند که قصد انجام آن را دارند. اگر شما یک متخصص مراقبت های بهداشتی هستید که مایل به مشاغل آزاد در هلند هستید ، باید در BIG-register ثبت نام کنید. اتباع آمریکایی و ژاپنی در صورت تجارت بین کشور خود و هلند نیازی به رعایت معیارهای فوق ندارند.

ویزای خود اشتغالی هلند: فرم درخواست

اگر برای ورود به کشور نیاز به ویزای اقامت هلند طولانی مدت (MVV) دارید ، به عنوان یک فرد مشاغل آزاد ، باید خودتان درخواست خود را ارائه دهید. این شامل هر دو سند برای ویزا و مجوز اقامت هلند است.
مدارک مورد نیاز

فرم درخواست مشاغل آزاد مستلزم تمام یا ترکیبی از اسناد زیر است:

مجوزهای تأیید شده توسط مقامات هلندی که ثابت می کند می توانید حرفه خود را انجام دهید.

یک طرح تجاری.

یک اظهارنامه تکمیل شده از درآمد شخص مشاغل آزاد ، ضمیمه ای که به همراه درخواست شما ارائه می شود و در آن شما اعلام می کنید که به عنوان یک شخص خود اشتغال درآمد دارید. شما باید یک گزارش

امضا شده از حسابدار خود را به این اظهارنامه ضمیمه کنید.

کپی مدرک اعطا شده و گواهینامه های آموزشی.

شواهدی که نوآوری محصول شما را نشان می دهد (به عنوان مثال ، فرم ثبت اختراع) و ایجاد موقعیت های شغلی جدید.

داده های مربوط به سرمایه گذاری های پیشنهادی

قراردادهای استخدامی قبلی

اطلاعات گردش مالی از بازار هلند.

فریلنسرها همچنین باید موافقت نامه های تکلیف مستقل خود را ارائه دهند. مدارک منابع مالی باید توسط یک متخصص مستقل بررسی شود. از متخصصان محلی پشتیبانی بگیرید و با تماس با کارشناسان ما مطمئن شوید که همه اسناد شما آماده است.

مراحل راه اندازی یک شرکت نوپا در هلند

اگر شما یک تسهیل کننده قابل اعتماد در هلند دارید ، راه اندازی کسب و کار شما در آنجا آسان تر خواهد بود. با این وجود ، استارت آپ شما باید نوآورانه باشد و برنامه ای گام به گام در مورد چگونگی پیشرفت کسب و کار داشته باشد.

شما و تسهیل کننده شما همچنین باید در Trade Register of the Chamber of Commerce ثبت نام کنید و برای اینکه بتوانید در هلند زندگی کنید باید از امکانات مالی کافی برخوردار باشید. با این حال ، میزان برنامه ریزی و مستنداتی که برای درخواست ویزای خود اشتغالی عمومی مورد نیاز است ، لازم نخواهد بود.

راهنمای جامع مهاجرت به هلند

مجوز اقامت هلند : موقت و دائم

نمی دانید چگونه می توانید اقامت دائم هلند شوید؟

مجدداً ، اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید ، بسیار راحت تر است ، زیرا به این کشور مهاجرت می کنید و به مدت پنج سال اقامت هلند می کنید.

اگر شما یک کشور اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا یا تبعه سوئیس نیستید ، باید برای مجوز اقامت موقت درخواست کنید تا سفر خود را به سمت اقامت دائم آغاز کنید.

نحوه درخواست برای این بستگی به این دارد که از کدام کشور هستید. هنگامی که این سند را در اختیار دارید و بیش از پنج سال در هلند اقامت داشته اید ، می توانید اقامت دائم هلند را نیز دریافت کنید.

نحوه درخواست مجوز اقامت هلند موقت

اگر برای زندگی و کار در هلند به ویزای اقامت هلند طولانی (MVV) نیاز دارید ، باید به همراه ویزای خود از مجوز اقامت موقت خود نیز درخواست کنید. مدارکی که هنگام درخواست باید ارائه دهید بستگی به هدف اقامت هلند شما دارد.

اگر MVV برای جابجایی شما مورد نیاز نیست ، می توانید به دو روش برای اجازه اقامت هلند اقدام کنید:

از طریق کارفرمای شما ، یا

به محض ورود به هلند توسط خودتان.

اگر خودتان این کار را انجام می دهید ، باید فرم خود را پر کنید ، مدارک لازم را جمع آوری کرده و نامه درخواست اجازه اقامت موقت را به سرویس مهاجرت و تابعیت (IND) ارسال کنید. آنها نامه هایی را برای شما ارسال می کنند که هزینه ها و نحوه انجام آن را تأمین می کنید. به خاطر داشته باشید که الزامات و هزینه های مجوز اقامت موقت بستگی به دلیل تمایل شما برای اقامت هلند دارد.

با این حال ، اگر کارفرمای شما بتواند در درخواست شما به شما کمک کند ، می توانید مجوز واحد را انتخاب کنید. این به شما این امکان را می دهد که مجوز اقامت و کار را با یک برنامه دریافت کنید.
نحوه اخذ اقامت هلند دائم هلند

ساکنان غیر اتحادیه اروپا/EEA یا سوئیس

به منظور واجد شرایط بودن برای اقامت دائم در هلند ، باید پنج سال بدون هیچ وقفه ای در آنجا اقامت داشته باشید. هنگامی که این شرط را برآورده کردید ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید برای اقامت طولانی مدت EC یا اقامت دائم در هلند درخواست دهید.

تفاوت اصلی بین این دو این است که وضعیت اقامت طولانی مدت EC به افراد اجازه می دهد تا به آسانی برای مجوز اقامت در سایر کشورهای اتحادیه اروپا درخواست دهند.

IND هنگام درخواست اقامت هلند دائم بررسی می کند که آیا واجد شرایط این وضعیت هستید یا خیر.

مزایای اقامت هلند دائم در هلند

مهمترین مزیت اخذ اقامت دائم هلند این است که به شما اجازه اقامت نامحدود در این کشور را می دهد. این به شما آزادی بیشتری در بازار کار محلی می دهد زیرا برای زندگی در آنجا نیازی به داشتن قرارداد کاری ندارید.

راهنمای جامع مهاجرت به هلند

شرایط اخذ ویزای اقامت دائم هلند

برای اینکه اقامت هلند شما قانونی تلقی شود ، باید بتوانید ثابت کنید که در طول آن بودجه کافی برای حمایت از خود داشته اید. این بدان معناست که شما ممکن است نیاز به ارائه شواهدی در مورد شغل و حقوق خود ، پس انداز خود یا دریافت مزایای رفاه اجتماعی داشته باشید. سرویس مهاجرت و تابعیت کل پرونده های پنج ساله را بررسی می کند.

تنها در صورتی واجد شرایط اقامت طولانی مدت EC هستید که هلند را به مدت شش ماه متوالی یا در مجموع ده ماه در دوره اجباری پنج ساله ترک نکرده باشید. همچنین ، در این مدت ، شما باید اقامت هلند غیر موقت در اینجا داشته باشید.

مراحل درخواست اقامت دائم هلند

برنامه را می توان به صورت آنلاین از طریق DigiD ارسال کرد یا از طریق پست به IND ارسال کرد. مجوز اقامت هلند موقت شما پس از ارائه درخواست همچنان معتبر خواهد بود. شما می توانید این کار را سه ماه قبل از اتمام مجوز انجام دهید. سپس از IND اطلاعیه ای در مورد هزینه هایی که باید برای پردازش برنامه پرداخت کنید دریافت خواهید کرد.

پس از پذیرش درخواست شما ، باید داده های بیومتریک خود را در دفتر IND ارائه دهید. کمتر از شش ماه طول می کشد تا IND تصمیم گیری در مورد وضعیت اقامت هلند شما را دریافت کند.

اقامت دائم به مدت پنج سال معتبر است. پس از آن ، باید برای تمدید درخواست دهید.

منابع مفید

خدمات مهاجرت و اخذ تابعیت (Immigratieen Naturalisatiedienst – IND)
دولت هلند (Rijksoverheid) – وب سایت دولت هلند

 

فهرست